Margaret Atwood’un kitabını yayınlamasının üzerinden yaklaşık 30 yıl geçti. Son zamanlarda kadına şiddet haberlerinin sıkça karşımıza çıkması, kadınları yakından ilgilendiren yasa düzenlemelerinin gündeme gelmesiyle birlikte romanı yeni keşfettik. Bu popülerleşmenin ardından tv uyarlaması kaçınılmaz oldu ve daha geniş kitleye yayıldı. Romanın etkisi hala üzerinde olanlar için 9 kitap önerisi;

9Ursula K. LeGuin – Karanlığın Sol Eli

Feminist kitabın devamında önerilecek ilk kitap  hem bilim kurgu sevenlerin hem de Ursula’yı henüz keşfetmemiş olanlar için başlangıç niteliğinde. Genli Ai, cinsiyet değiştirmenin mümkün olduğu Kış’a, gezegenler birliğine katılmalarını sağlamak amacıyla elçi olarak gider. İnsan psikolojisi,coğrafyanın insan üzerindeki etkisi,dostluk,yabancılık ve daha birçok konun işlendiği hikayenin etkisi uzun süre geçmeyecek.

 

8Octavia E. Butler – Parable Of The Talents

Türkçe’ye henüz çevrilmeyen bu kitap da Margaret Atwood gibi kehanetlerde bulunuyor. Savaştan kaçan Lauren Olamina ekseninde, Amerika’nın altın çağına dönme vaadiyle daha da kötü olması konu ediniliyor. Burada kırmızı giyen damızlıklar yerine haçlı ve siyah cüppeli taraftarlar yer alıyor. Amaçları da dinsel ve ırksal hoşgörüyü yok etmek. Geleceğin dehşet verici önizlemesi…

 

7Sheri S. Tepper – The Gates To Women’s Country (Kadın Ülkesine Giriş)

Bir başka çevirisi olmayan bilim kurgu kitabı. Kadınlarla erkeklerin duvarlarla ayrıldığı bir ülke. Kadın Ülkesi’ni sadece kadınlar yönetiyor. Erkek çocuk olgunluk yaşına geldiğinde ritüel olarak annesi tarafından red ediliyor. Bir gün kadın ve erkek cinsi tekrar karşılaşınca cinsiyet savaşları yeniden başlıyor.

 

6Marge Piercy – Woman On The Edge Of Time (Zamanın Kaıyısında Kadın)

Ayrıntı Yayınları tarafından dilimize kazandırılmış feminist edebiyat eseri. 82 yaşındaki Amerikalı yazar, bir ütopya kuruyor. Sevdiklerini kaybetmiş bir kadından aklını,zihnini de yitirmesini bekliyorlar. Ancak buna karşı çıkınca haksız yere akıl hastanesine kapatılıyor. Zihninde kurduğu ütopya halkı ile birlikte bir mücadele başlıyor. Kitap muhteşem bir şekilde yaşadığımız hayatı sorgulatıyor.

 

5Laline Paull – The Bees (Kovan)

Hikayenin kurgusu biraz Açlık Oyunları’nı anımsatıyor. Kovan’da bir düzen vardır. Sadece kraliçe arı üreyebilir. Herkes ona itaat eder. Elbette kurulu düzeni değiştirecek bir kahraman var hikayemizde: Flora 717. Kovanın en düşük sınıfına mensuptur. Zamanla Kraliçe’nin ve Kovan’ın sırlarına erişir ve düzen sadece kovanda değişmez; kişiliğinde de değişim başlar. Modern kurgular arasında hayal gücü en yüksek kitaplardan.

 

4Hillary Jordan – When She Woke (Uyandığında)

Kitap Türkçe’ye çevrildiği için şanslıyız. YKY tarafından 2012 yılında okurların beğenisine sunuldu. Hikaye kilise ve devlet arasında sınırların olmadığı Amerika’da geçiyor. Kahramanımız Hannah, evlilik dışı yasak ilişki yaşadığı ve kürtaj yaptırdığı için 16 yıl boyunca bir “Kırmızı” olarak yaşamıştır. Kurallara göre, suçlular ömür boyu suçunun izini taşır. Hannah’da vücuduna enjekte edilen virüsle birlikte 16 yıl suçunu taşımıştır. Ailesi tarafından da reddedilen Hannah’ı bambaşka bir hayat beklemektedir. Artık sorgular ve harekete geçer.

 

3Jane Rogers – The Testament of Jessie Lamb (Jessie Lamb’ın Vasiyeti)

Man Booker Ödülü’ne aday gösterilen kitap ürkütücü bir gelecekte geçiyor. 16 yaşındaki bir kızın geleceği için yapmayı düşündüğü fedakarlıkları, bu uğurda çevresiyle çatışmaları ve iç hesaplaşmaları okurun da sınavına dönüşüyor. Bu distopya aynı zamanda bir ayrılık romanı.

 

2Megan McCaffery – Bumped

Henüz dilimize çevrilmemiş “Genç Distopya” türünden bir kitap. 2023 yılında 18 yaşının üzerinde olanların doğum yeteneğinin silindiği bir gelecekte geçiyor. Virüs salgını yüzünden sadece 18 yaş ve altı doğum yapabiliyor. Böylece gençler hızla azalan nüfusa engel olmak için taşıyıcı oluyor ve toplumda ‘seçkin’ olarak görülüyorlar. Melody ve Harmony doğumda ayrılmış farklı ailelere verilmiş ikizlerdir. Neslin devamı için yapılan yanlış bir eşleşme herkesi düşünmeye itiyor. Hikayede,gençler üzerinden gelecek mesajı verilse de aynı zamanda dostluk,sevgi,bağlılık gibi kavramları da sunuyor.

 

1Lauren Destefano – Wither (Kimyasal Bahçe Üçlemesi #1 Solgun)

Bir serinin ilk kitabı olan Solgun, Artemis Yayınları tarafından Türkçe’ye kazandırılmış. Ne zaman öleceğimizi bildiğimiz, modern bilimin dünyayı gerçekten değiştirdiği bir geleceğe gidiyoruz. Kadınların 20; erkeklerin 25 yaşına kadar yaşadığı toplumda kız çocukları kaçırılıyor ve çok eşli evliliğe zorlanıyor. Rhine kaçırıldığı zaman 16 yaşındaydı. Kocasının aşkına ve bağlılığına rağmen özgürlüğünün peşinde koşar. Kaosun gitgide etrafı sardığı dünyada özgürlük için ne kadar umutlanabiliriz ?

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın