Yıllar boyunca süper kahramanlar sinema, çizgi roman ve oyun evrenlerinde kendilerine bir takım süper kötü hasımlar edinmiş ve aralarında geçen mücadeleler bu izleyici ve okuyuculara sunulmuştur.

Kimi süper kötüler yıllar boyunca yaşamlarını ve mücadelelerini sürdürmüş, bunun sonucunda efsaneler arasına girmişken, kimileri ise tarihin tozlu raflarını gömülmüş ve bu listede yer almaya hak kazanmıştır.

Daha önce muhtemelen duymadığınız süper kötüler listemizle karşınızdayız efendim. Keyifli okumalar.

5Vulcan/Gabriel Summers

Hatırlar mısınız X-Men ekibinde Cyclops vardı. Böyle lazerli ışıltılı gözleri vardı falan. Bir de bu arkadaşımızın kardeşi vardı diğer X-Men filmlerinde yer alan Havok adında. Heh, şimdi bu kardeşlerin bir de üçüncüsü var, o da en genç ve daha az popüler kardeş olan Gabriel Summers.

Güya Krakoa’da ölmesi beklenen kayıp X-Men takımında yer alan Vulcan, uzay boşluğunda süzüldüğü yıllarda, diğer X-Men kötüleri gibi o da Xavier’ı öldürmek için intikam ateşiyle yanıp tutuşuyordu.

X-Men kötüleri arasında oldukça güçlü bir pozisyona sahip olan Vulcan, Banshee’yi öldürdükten sonra X-Men ekibi için can sıkıcı bir tip haline gelmiş ve mücadelesine devam etmiştir.

4Morlun

Daha önceden dikkat etme şansınız oldu mu bilmiyorum ama Spider-Man kötülerinin genel anlamda sahip olduğu bir tema mevcut. Misal, hayvan kategorisine ait bir sürü kötü adam var. Bunlar Dr. Octopus, Scorpion, Rhino, Puma, Vulture, Lizard, Chamaleon vs. Hatta ve hatta bu kategoriye ait olmasa da kostümü gereği kafasına akvaryum takan Mysterio da bu absürtlüğe dahil olabilir.

Fakat Morlun bu tema ve kategoriler dışında tuttuğumuz bir kötü adam olarak geçiyor. Daha önce Spider-Man’in karşılaştığı kötülerle uzaktan yakından alakası olmayan Morlun, ne Hobgoblin gibi geveze bir manyak, ne de Venom gibi kişisel sebeplere sahip… Kendisi, Spider-Man’in örümcek enerjisini elde etmeye çalışan; iyi giyinimli, boyutlar arası geçiş yapabilen bir vampir.

Henüz beyaz perdeye aktarılmayan Morlun, sahip olduğu kişiliği ve öldürmeye dair bulundurduğu motivasyonu sayesinde bir gün seyirci karşısına çıktığında fark yaratacağına inandığımız isimler arasında yer alıyor.

3Taskmaster

Hazır konu Spider-Man kötülerine gelmiş durumdayken, bunca güce sahip aksine bu kadar düşük üne sahip olan Taskmaster’dan bahsetmemek olmazdı. Bu yılın ortalarında kendisiyle tekrar yeni Spider-Man oyunuyla temaslarda bulunmuş olsak da hakkında yeterli bilgi öğrenmek için pek imkanımız olmamıştı.

Görsel ve fotoğrafik hafızaya sahip olan Taskmaster, karşılaştığı herhangi bir özellik veya güç karşısında tıpatıp aynısını gerçekleştirerek oldukça güçlü biçimde karşılık verebiliyor. Bu hafıza ve hatırlama yeteneği sayesinde bütün karma dövüş sanatlarında, her çeşit silah kullanımında ve yakın dövüşün olmazsa olmazları olan çeviklik ve isabet konularında ustalık derecesine erişmiş olan Taskmaster, çizgi roman tarihinde zaman içinde başka süper kahramanlar ile de karşılaşmış, sadece birkaçına yenilmiştir. Bunlara Deadpool mağlubiyeti de dahil.

Daha sonralarında kendine anti-hero imajı yaratan Taskmaster, özelliklerini ve yeteneklerini S.H.I.E.L.D. kullanımına sunmuş ve sayılı operasyonda yer almıştır.

2Breakworld’lü Ord

Ord, X-Men çizgi roman arşivlerinde 2 kere yer almış, sadece bir tanesinde ana kötü olarak resmedilmiş ve buna rağmen bütün X-Men takımını saniyeler içinde alt etmesi kimse tarafından durdurulamamıştır.

En güçlünün hayatta kaldığı ve işlerin gladyatör muharebeleri ile halledildiği, işgal altında bulunan Breakworld’den gelen Ord, kendi gezegeni yok etmek için bir mutant tehdidi edinmek adına Dünya’ya gönderildi. Bunun sonucunda aralarında Wolverine, Beast, Emma Frost ve Cyclops gibi isimlerin bulunduğu X-Men ekibini birkaç saniyede vahşice yerle bir etti.

Yanık bir surata ve asla tatmin olmayan bir yapıya sahip olan Ord, hiçbir zaman geleneksel yönde hareket etmemiş ve kendi sonunu hazırlamıştır. Bunun sonucunda radyoaktif bir çekirdeğin kalbinde eriyip gitmiş ve Colossus’u rızası dışında bir soykırım yapmasına engel olmuştur.

1Dark Beast

Listemizin son sırasında ise masmavi renk yerine daha karanlık ve koyu bir yapıya sahip olan Dark Beast var. Kendisi sadece daha koyu renkte değil, aynı zaman da saf kötülüğün simgesi.

Hank McCoy’un bu hali genel anlamda Age of Apocalypse zaman çizelgesinde geçiyor. Normal haline göre daha karanlık ve kötü bir yolu kendine amaç belirleyen Dark Beast sahip olduğu sınırsız bilimsel bütçe ve etik anlayışından hiçbir şey taşımayan bir bilinç ile çoğu X-Men ekibi için baş ağrısı olmuştur.

Yaptığı çarpık genetik deneyler sonucu çöküşte olan Age of Apocalypse zaman çizelgesinden kaçmayı başaran Dark Beast, yeri geldiğinde rengini masmavi yapmış ve yalan hareketleriyle gerçek Beast’in yerine geçmeyi bile başarmıştır.

2016 yılında seyirci ile tanışan Apocalypse fiyaskosunda ne kadar kendisine yer verilmediğine şükretsek de, ileride beyaz perde ile olan tanışma imkanı içimizi kıpır kıpır etmiyor desek yalan olur.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın