Yalnızca doğa olayı değildir çığ… Belki de biz yarattık bu korkuyu beyinlerimizde…

Yusuf Kurçen adlı yönetmen arkadaşı ile yaptığı bir sohbet esnasında Doğu Anadolu’ya özgü bir durumu öğrenen Tuncer Cücenoğlu; öğrendiklerini muhakkak anlatması gerektiğini anlar ve bildiklerini oyunlaştırmak üzere kalemine sarılır. Soğuk iklimler, orada yaşayan insanlar ve hayatta kalma mücadeleleri üzerine uzun uzun düşündükten sonra öyküsünü nasıl kurgulayacağına karar vermiştir artık. Nihayet, başta yer verdiğimiz iki cümle oyunun kaderini çizer. İçinde gerilim, korku, sevgi, kıskançlık, saygı, kin… Ve daha pek çok duyguyu bir arada barındıran oyun; dramaturgluğunu üstlenen Cüneyt Çalışkur’un da destekleriyle 2002 yılında Mitos Boyut yayınlarından okuyucuya sunuldu. Mitos Boyut, 447 oyunluk “tiyatro oyun dizisi” içinde Tuncer Cücenoğlu’nun da bütün oyunlarına yer veriyor. Yazarın biyografisi, röportajları, fotoğraf galerisi, yabancı dillere çevrilmiş oyunları, 49 yıllık oyun yazarlığı boyunca aldığı ödülleri ve iletişim bilgilerini http://www.tuncercucenoglu.com adresinde bulabilir, çalışmalarını takip edebilirsiniz.

Anlaşılır ve sade diliyle, sağlam kurgularıyla göze çarpan yazar, evrensel duygular ve değerler üzerinde durmayı tercih ediyor. Doğu Anadolu’ya özgü durumlardan yola çıkılmış olmasına rağmen, oyun, herhangi bir ülkede ve günümüz zaman diliminde anlatılıyor ki yaşananların, çıkarılması gereken derslerin evrensel nitelikte olduğunu ifade etmenin daha iyi bir yolunu düşünemedim. Bu özelliğin bir getirisi de postmodern ve geleneksel özelliklerden birer tutamı beraber barındırmasını sağlamış oyunun.

Koca bir sessizlik içinde, vaktinden önce doğurmak üzere olan genç bir kadın düşünün. Doğum anında haykıracağı çığlıklarını, doğacak çocuğun ağlayışını… Ve her an sizi yutmak üzere tepenizde bekleyen çığ tehlikesini… Köyünüzü kurtarmak için ne kadar ileri gidebilirsiniz? Canınızı kurtarmak için neleri feda edebilirsiniz?

Hhşş! Fakat sessiz düşününüz… Merakınızı gidermek isterseniz Tuncer Cücenoğlu’nun Çığ adlı oyununu bütün kitapçılarda bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın