Animeler, çizim olmalarının verdiği imkanla filmlere nazaran daha vahşi olabiliyorlar. Animeleri güzel kılan yanlardan biri de budur. Hellsing, animeler arasında en vahşi ve en kanlı olanlardan. Hatta bir numaraya bile oynar. Hikayesi ve karakterlerinden ötürü içeriği ağır küfür ve vahşet içeren anime, ilginçtir izlemesi de en keyifli ama bir o kadar da rahatsız eden animelerden. İlk önce 2001-2002 yılında 13 bölümle sadece Hellsing adıyla çıkan anime, ülkemizde de MTV kanalında gösterildi. 13 bölümlük tek sezondan sonra 2006’da tekrar geri dönen anime bu sefer de Hellsing Ultimate adıyla çıktı. Fakat  2006’da başlayan ve 10 bölüm sürecek olan dizinin bitmesi 8 sene sürer.

Hikayeyi kabaca anlatmak gerekirse: Dünya çeşitli yaratıklarla doludur. Yatağımızın altındakiler ya da ormandaki vampirler, seçin beğenin. Hellsing adlı şirket bu yaratıkları avlayan bir kuruluştur. Fakat Hellsing biraz farklı bir sisteme sahiptir. Yöneticisi Sir Integra Fairbrook Wingates Hellsing’in cümlesiyle: “Bizler yaratıkları başka yaratıklar ile öldüren bir şirketiz”. Hellsing, paranormal yaratıkları kendi askerleri ile imha etmektedir. İmha edilemeyecek kadar tehlikeli bir durum olduğunda da devreye Alucard giriyor. Alucard, Sir Integra’nın hizmetkarı, Hellsing’in muhteşem silahı, tarihin en güçlü vampiridir. Sıkı bir rakip çıktığında devreye Alucard girer ve seyir zevki bir anda artar.

Hellsing’i ayrı kılan birçok özelliği var. Bunlardan ilki karakter tasarımıdır. Sir Integra gibi kendine has, karizmasından hiç ödün vermeyen bir lider; Nam-ı diğer Ölüm Meleği gibi bir diğer karizmasından hiç ödün vermeyen Sir Integra’nın kahyası Walter C. Dornez ve tabii ki animemizi anime yapan efsane vampir Alucard. Ekibe sonradan katılan Seras Victoria da animeye ayrı bir renk katar.

Bu karakterler arasında tabii ki de en değerli olanı Alucard’dır çünkü animeyi anime yapan kişidir. Hellsing’in ultimate weapon olarak adlandırdığı silahı Alucard, evrenin en güçlü canavarıdır. Hellsing, başedemediği sorunlarda Alucard’ı görevlendirir. Alucard da bunları zevkle yapar çünkü Alucard’ın hayattaki amacı, onu gerçekten zorlayabilecek bir rakip ile karşılaşmaktır. Fakat bir türlü o istediği rakip ile karşılaşamaz. 2001-2002 serisinde Incagnito ile istediğine biraz da ulaşmış olsa da hiçbir zaman onu zorlayacak bir rakip ile karşılaşmamıştır. Alucard’ı renkli ve farklı kılan yanı da budur, mücadeleye her an hazır olması. Öyle ki Alucard hiçbir kurşun ya da silah darbesinden kaçmaz. Sürekli dayak yiyen Rocky gibi düşünün. Acı çekmeyi, rakibinin kozunu kabul etmeyi seven Alucard, karşılık verebilmek için bunu bilerek yapar.

Hellsing aynı zamanda Alucard’ın silahının adıdır. The Hellsing ARMS .454 Casull Auto olarak geçen silah 25 santim uzunluğundan epey ağır ve mutlak öldürücü bir silahtır. Hellsing, silahını animenin birçok noktasında zevkle kullanarak efsane bitirişlere imza atıyor.

2001 serisi daha çok karakterler üzerinden ilerlerken 2006 serisi kıyamet hikayesidir. Hellsing’e düzenlenen saldırılar ile başlayan sezon ilerledikçe bir anda Nazi Almanya’sına ve kıyamet hikayesine dönüşür. Zaten çizgi filmlerde ya da animelerde Almanlar varsa o hikaye elbet bir kıyamet projesine dönüşecektir. Bu da Hellsing Ultimate’in hikayesini biraz karışık olsa da çekici kılıyor. Daha çok düşman, daha çok aksiyon; Alucard’a daha çok kapışma sağlıyor. Yine karakterler üzerinde durmak gerekirse Ultimate serisi bir çeşit level sistemi ile ilerliyor. Her bölümde daha kuvvetli karakterlerin çıktığı serinin 2006 versiyonunda çok daha fazla kapışılacak adam mevcut.

Animeyi ilgi çekici kılan son detay ise yaratıcı derecede vahşi olması. Savaş biçimleri, öldürme şekilleri ve ölüm çeşitliliği ile Hellsing Ultimate, animelerde bir numaraya oynar. Animelerde dövüşler her zaman sert geçer fakat Hellsing’de ölümler çok vahşidir ve bölümler ilerledikçe Alucard rakiplerine çok daha fecilerini yapmaya başlar. Öyle ki Ultimate serisinde ilerleyen bölümlerde işkence ve kazığa oturtma sahnesi bile mevcuttur. Tabii bunun sebebi Alucard’ın kimliğinde yatar: Kazıklı Voyvoda. Alucard ismi bir anagramdır, ters çevirdiğinde Dracula olur. Tarihin ilk, alfa vampiri olan Alucard, yani bizim tarihimizdeki Kazıklı Voyvoda, gene tarihinde anlatıldığı gibi aşırı derecede vahşi ve acımasızdır.

Tabii Alucard bir yana kıyamet hikayesinden ötürü ilerleyen bölümlerde anime toplu katliam resitaline döner. İnsani bütün duyguları köşeye bırakan yaratıcıları, vahşeti saf bir şekilde vererek gerçek bir canavar hikayesi çıkarmış. Vahşi tarafı ne kadar yüksek olsa da animenin çizimleri aşırı derecede estetik. Tasarım gerçekten şahane. Vahşeti sorun etmem diyorsanız Hellsing, izlemesi en keyifli animelerden biridir. Özellikle hikayesi de sizi içine çekecek, sonunda olacakları merakla bekleyeceksiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın