1848 yılında, HMS Terror ve HMS Erebus adlı 2 savaş gemisi, içlerinde onlarca mürettebatla beraber kuzey batı arktiklerine doğru yola çıktı. Amaçları bir yol bulmak ya da yol açmaktı. Tarih adına çok önemli bir göreve gittiklerinin farkındaydılar. Dondurucu soğuklara doğru yaptıkları bu yolculuklarından hiçbir zaman dönemediler. Onlara ne olduğunu, tam olarak nereye gittiklerini maalesef kimse öğrenemedi. HMS Terror ve HMS Erebus, gittikleri arktiklerde sırra kadem basarak yok oldu. Yaşananlar, olabilecekler ise efsanelere dönüştü. 126 yıl boyunca kayıp olan gemiler 2014 yılında Arktikte keşif yapan bir gemi tarafından bulundu. İşin garibi, gemi, hiç dokunulmamış, eskimemiş gibi tertemizdi.

O zamanlar dilden dile dolaşan bu efsane 2018 yılında AMC yapımcılığı ile ilk defa karşımıza çıktı. Dizinin yapımcıları arasında Kong Skull Island ve Godzilla gibi efsane yaratıkların yazarı olan Max Borenstein bulunuyor. American Gods gibi çılgınca bir dizinin senaristi Andres Fischer-Centeno’nun kaleme aldığı dizi Dan Simons’ın The Terror romanından yola çıkılarak tasarlanmış. Dizi, bizleri, 1848’de yaşanmış olabilecek olası kaybolma hikayesinin içine sokuyor. Gemilerle beraber yola çıkıp onlarla beraber biz de kayboluyoruz. Tamamen kurmaca bir o kadar “efsane” bir yaklaşımla kaybolma hikayesini anlatan The Terror, senaryosundan oyunculuğuna kadar 2018’in en başarılı işlerinden biri.

HMS Terror ve HMS Erebus, zorlu olacağını bildikleri bir yolculuğa çıkarlar. Önemli bir keşif için çıktıkları yolda hiç düşünmedikleri şeyleri keşfederler. Gemilerinin buzullara saplanması ve ardından da ne olduğunu bir türlü çözemedikleri dış tehditlerle mücadele etmeye başlayan mürettebatlar zamanla açlığın ve soğuğun getirdiği delilik ile yüzleşmeye başlarlar. Kurtarılma ihtimallerinin de sıfır olması, onları bir arayışa iter. Bu arayış da onları dışarıda tam olarak ne olduğunu çözmedikleri devasa bir tehlikeye doğru götürür.

Jared Harris ve Tobias Menzies gibi güçlü isimlerin yer aldığı dizi görsel açıdan senenin en güzel işlerinden biri. Mavi soğuğunun içinize işleyeceği dizi gerilim açısından da tam bir başarı örneği. Bir taraftan, gemi içerisindeki deliliğin zamanla yükselişini ve bütün yaşanan çılgınlıkları, özellikle yakın plan çekimlerle izliyoruz. Oldukça saygın başlayan yolculukları açlığın ve deliliğin etkisiyle vahşete doğru evriliyor. İzlediğimiz bölümlerde bir taraftan da gemi dışındaki tehlikelerle yüzleşiyoruz. Dizi, iki tarafı harmanlamayı başarmış. Doğaüstü bir varlık üzerine kurulu bir dizi gibi başlamasına rağmen zamanla deliliğin sınırlarını zorlayarak içeride de dışarıda da harika bir gerilim oluşturulmuş.

Gelgelelim dışarıdaki yaratığımıza. Bu paragraf, izlemeyenler için spoiler tadında üzücü bilgiler içeriyor. Sıradaki paragrafa geçebilirsiniz… Varlığı bilinen ama adının ne olduğu açıklanamayan yaratıklar her daim merak konusu olup, diziyi ya da filmi başarılı kılmıştır. Lost’un öldüren siyah dumanı da böyle bir merak oluşturuyordu. Amansız bir predatör olmaları da ortak özellikleridir. Gemi dışarısında zaman zaman da geminin üzerinde mürettebat avlarken gördüğümüz yaratığın adı: Tuunbaq. Yarı kutup ayısı yarı kaplan tadındaki yaratığımız tamamen bir Dan Simmons uyarlaması. İnuit inancına göre Tuurngait, duruma göre hem iyi hem de kötü olabilen bir ruhtur. Eskimoları dışarıdaki bütün etkilerden korur. Dan Simmons, Tuurngait’i alarak vahşi ve Eskimo’lara karşı savaşan Tuunbaq canavarını tasarlar ve iyi kısmını çıkararak tamamen beyaz insana karşı mücadele veren kötlHük dolu bir yaratığa çevirir. Tuunbaq, kimsesiz beyaz topraklarına gelen insanları sevmez ve onları geldiğine pişman eder. Gemiler de, maalesef ki onun bölgesine gelmiştir.

Gerçek bir olayın kurmaca olasılığının anlatıldığı The Terror dizisi, 2018 en şık, en ürkütücü ve en soğuk dizilerinden biri. Deliliğe doğru giden yakın planları, soğuk içerisindeki devasa tehlikeleri, vahşetin en vahşi yanı ve fazlasıyla The Terror, 2018’de şöyle sıkı bir dizi arıyorum diyenlere önerebileceğim yegane dizilerden biri. Soğuk hiç bu kadar soğuk ve tehlikeli olmamıştı.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın