1The Handmaid’s Tale

Bir başka internet televizyonu olan Hulu’da yayınlanan The Handmaid’s Tale, Damızlık Kızın Öyküsü romanının uyarlamasıdır. Başrolünde Elisabeth Moss’un olup bölümler ilerledikçe devleştiği dizide kendisine Max Minghella, Yvonne Strahovski gibi isimler eşlik etmektedir. Özünde bilimkurgu dizisi olan The Handmaid’s Tale, gelecekte çocukların olmadığı bir dünyada bazı kadınların kaçırılıp seçilmiş kişilere damızlık olarak rehin alınmasını anlatır. Özünde erkek egemen dünyanın egemenliğini zorbalığa çevirmesi olarak da yorumlanabilecek dizi, tasarımından oyunculuğuna kadar her şeyiyle ilgi çekici bir dizidir. Zaten dizi, bu ilgi çekiciliğinin karşılığını aldığı Emmy ödülleri ile kanıtlamıştır.

2Band of Brothers

2001 yapımı bu 10 bölümlük dizi, izleyenleri öyle bir etkilemiş ki günümüzde bile hala birçok insana göre en iyi dizi konumdadır. IMDB’de, Planet Earth’ü bir belgesel olmasından ötürü elersek bir numarada yer alan dizi, 2. dünya savaşında bir bölüğün yaşadıklarını aktarmaktadır. Ölümcül bir savaş içerisinde arkadaşlık duygularına odaklanan dizi, dram kısmını çok iyi kullanan, son derece başarılı bir dizidir.

3Patrick Melrose

2018 yapımı bir dizi olan Patrick Melrose, Edward St. Aubyn’nin yazdığı aynı adlı romandan uyarlamadır. Başrolünde Benedict Cumberbatch olduğu dizide kendisine Jennifer Jason Leigh ve Hugo Weaving gibi kariyerli isimler eşlik etmektedir. Aslında görünüşte iyi ve sağlıklı gözüken Patrick Melrose’un çocukluktan kalma travmalarına, karakterinin derinliklerine odaklanan dizi, sadece “oyunculuk nedir”i öğrenmek için bile izlenebilir. Benedict Cumberbatch’in bir seveni iseniz, diziyi kaçırmamanızı öneririz.

4Legion

Süper kahraman dizilerinin arttığı son yıllarda FX’in ekranlarında başlayan Legion, diğer süper kahraman filmlerine nazaran daha farklı bir gidişata sahip. Dan Stevens, Rachel Keller, Aubrey Plaza gibi isimlerin olduğu dizi, sokaklara çıkıp masumlarını koruyan süper kahramanlardan ziyade güçlerini kullanmayı bilmeyen hatta bu sebeple tımarhaneye kapatılmış kişilerin hikayesini anlatıyor. Aksiyonu bol olan dizi, farklı tarzda bir süper kahraman dizisi arayanları bekliyor.

5Entourage

2004-2011 yılları arasında ekranlarda yer alan Entourage, drama ile komediyi harmanlayan oldukça başarılı bir dizidir. Kevin Connolly, Adrian Grenier ve Kevin Dillon’ın başı çektiği dizi, ünlü olmak için Los Angeles’a gelen 3 arkadaşın hikayesine odaklanmaktadır. Amerika, hayaller ülkesiyken LA, kariyer başlangıcı için en güzel duraktır. Bütün ünlülerin, sanatçıların yaşadığı LA’de kariyer başlatmak herkesin hayalidir. 3 arkadaşın ünlü olma macerasını izlediğimiz dizi, eski olmasına karşın özel dizilerden biridir.

6Fargo

1996 yapımı kült Fargo filminden yola çıkılarak yapılan Fargo dizisi, film ile hiçbir bağlantı kurmasa da gidişatı oldukça benzemektedir. Biraz iddialı olacak belki ama 2014 yılının en iyi dizisi bile olabilecek Fargo, zaten bu düşüncemizi Emmy’de ödül alarak perçinledi. Billy Bob Thornton, Martin Freeman ve Allison Tolman’ın başrolünü üstlendiği dizi, çılgın bir adamın 2 şehri nasıl birbirine katabileceğini anlatan polisiye hikayesidir. Beyazlar içerisinde geçen dizi bölümler ilerledikçe kırmızıya bürünen, çılgın aksiyon sahneleri ve muhteşem oyunculukları ile ön plana çıkan oldukça başarılı bir dizidir.

7The Walking Dead

The Walking Dead, AMC’nin üzerine kalmış bir dizi olarak başladığı ilk sezondan günümüze 9. sezona kadar gelmeyi başarmış bir başarı hikayesidir. Aslında tutmayacağı düşünülen dizi 7. sezonun sonuna kadar Amerika’nın en çok izlenen dizisiydi. Zombi kıyametinin anlatıldığı dizide insanların hayatta kalma çabası ve ağırlıklı olarak hayatta kalmaya çalışan insanların birbirlerine karşı vahşiliklerini anlatmaktadır. Birçok oyuncunun parlayıp yepyeni kariyerler başlattığı dizinin 9. sezonu an itibariyle devam ediyor. Üstüne 3 filminin geleceği açıklandı.

8The Sopranos

Ben sakin dizi severim. Üzerine Baba gibi filmlere bayılırım diyorsanız, Sopranos, mutlaka izlemeniz gereken bir dizidir. New Jersey’de yaşayan İtalyan mafyası Tony Soprano ve onun ailesinin anlatıldığı dizi, ağır ilerlemesine rağmen yer yer mafya vahşetini tattıran oldukça etkili bir dizidir. Dizi, özellikle final sahnesi ile unutulmayanlar arasına girmiş bir başyapıttır. Lafı dolandırmaya gerek yok: Mutlaka izlemenizi öneriyoruz.

9Planet Earth

Planet Earth, televizyonda izlediğiniz belgesellerin aksine film gibi çekimleri ile ön plana çıkan oldukça başarılı bir belgesel dizisidir. Her bölümde farklı bir konunun işlendiği dizide öyle çekimler mevcuttur ki izlerken kendinizi bir aksiyon filminde zannedebilirsiniz. Doğa ve hayvanlara merakınız varsa bu belgesel diziyi katiyen izlemenizi öneririz.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın