Netflix’in dünyadaki başarısının ardından internet televizyonunun tutacağı kanıtlanmış oldu. Ülkemizde de hatırı sayılır bir takipçisi oluşan Netflix sonrası varlığını duyuran BluTV, Netflix’in izinden giden ve bunu da fena bir şekilde yapmayan bir internet televizyonu oldu. Eski filmlerden ve dizilerden oluşturdukları arşivlerinin yanına kendi yapımları olan dizileri de eklemeleri ile etkilerini günden güne arttırıyorlar.

Kendi üretimlerinin yanında güzel de bir arşivleri var. Arşivleri arasında izleyebileceğiniz, izlemenizi önerdiğimiz kimi bilim kurgu filmleri var.

1Divergent

2014 yapımı Divergent, Türkçe adı ile Uyumsuz, Veronica Roth’un kitabından uyarlamadır. Başrolünde yer alan Shailene Woodley’yi ünlü yapan Uyumsuz serisi, gelecekte geçen bir distopya filmidir. İnsanların gruplara ayrıldığı bir dünyada, insanların hangi grupta olacakları testler ile belli olmaktadır. Fakat Tris, hiçbir gruba uymamaktadır ve bu öğrenilirse onun ölümü ile sonuçlanacaktır. Limitless ve İllüzyonist gibi filmlerin yönetmeni olan Neil Burger tarafından yönetilen film, hem aksiyon hem de bilim kurgu arayanlar için birebir.

2Source Code

Moon ile adından söz ettiren yetenekli yönetmen Duncan Jones’un ikinci uzun metrajı olan Source Code; Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga ve Jeffrey Wright gibi güçlü isimlerle göz dolduran bir film. Tamamı tek bir mekanda geçen film son yılların en başarılı bilim kurgu aksiyon örneklerinden biridir. Tren yolculuğu sırasında bir intihar bombacısının treni patlaması ile herkes gibi ölen Colter, anlayamadığı bir şekilde her defasında patlamanın öncesine geri dönmektedir. Bombacıyı engellemeye çalışsa da ölmeye devam eder ve sürekli sürekli her şeye yeniden başlar.

3Transcendence

Batman, Inception gibi filmlerin görüntü yönetmenliğini yapan Wally Pfister’ın tek uzun metraj çalışması olan Transcendence, kadrosunda Johnny Depp, Rebecca Hall, Paul Bettany, Cillian Murphy, Kate Mara ve Morgan Freeman gibi güçlü isimlerin olduğu güçlü bir film. Efektif bir şekilde çalışan yapay zeka üretme peşindeki Will Caster’ın, kendini, üretmeye çalıştığı yapay zekaya çevirmesini anlatan film, bilgiye ulaşma açlığının dünyaya açtığı tehdit üzerinden şekilleniyor. Bir insanın yapay zekaya dönüşmesi fikri ilk defa Transcendence ile işlenir.

42001: A Space Odyssey

Yönetmenliğini efsane yönetmen Stanley Kubrick’in yaptığı film, dönemin ilk yapay zeka filmlerinden biridir. Bilimkurgu sinemasının arttığı yıllar olarak bilinen 60’lar, özellikle uzaylı istilası filmleri ile çalkalanıyordu. Kubrick ise bilim kurgu sinemasını bambaşka bir yere taşıyarak geleceğin şekillenmesine sebep oldu. 68 yapımı film, uzay üssündeki insanların HAL 9000 adındaki yapay zeka ile olan iletişimini anlatıyor. Ama HAL 9000, bir yerden sonra kararları kendi vermeye başlayarak insanlara düşman oluyor. Böylece uzay üssünde, dar alanda bir gerilim başlıyor. Yapay zeka hakkındaki ilk korkuların tohumlarının ekildiği film olan 2001 A Space Odyssey’in çekimleri de film kadar enteresandır. Film çekiminin aylarca devam etmesi üzerine filmin yapımcı, Kubrick’e, 2001 rakamının filmin bitiş tarihi olup olmadığını sorar. 2001’de, Kubrick birçok filmi gibi bilerek uzattığı filmlerinden sadece biridir.

5Terminator

1984 yapımı James Cameron filmi olan Terminator, gelecekten gelen bir robotun gelecekten gelen bir başka robot ile savaşmasını anlatmaktadır. Konu bu kadar basit olmasına karşın James Cameron, filme muhteşem aksiyon sahneleri tasarlayarak filmi tarihin en iyi bilim kurgularından biri yapar. Aynı zamanda film, ileride kült olacak ve kültürel literatüre dönüşecek bir çok sahneye de sahiptir. Arnold Schwarzenegger’ın başrolünde olduğu Terminator, dönemine göre de üst düzey görsel efektleri ile göz doldurur. İlk film, ne kadar bir kült olsa da Terminator serisi, patlamasını ikinci film ile yapar.

6Donnie Darko

Richard Kelly yönetmenliğindeki Donnie Darko, sinema tarihini en ilginç filmlerinden biridir. Özellikle tavşan karakteri sayesinde kült mertebesine ulaşan filmin başrolünde genç Jake Gyllenhaal ve Drew Barrymore vardır. Sürekli gördüğü siyah tavşan yüzünden delirdiğini düşünmeye başlayan Donnie, zamanla tavşanın ona anlattıklarının gerçek olduğunu fark eder. Tavşanın dediklerini yapmaya başlayan Donnie, hayatında bazı şeyleri değiştirmeye başlar. Bilim kurgu ve korku karışımı olan Donnie Darko, korkutucu havası ile bilinen ama özellikle finali ile hatırlanan oldukça özel bir filmdir. Sonunda olanları anlamak gerçekten de kolay değildir.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın