The Conjuring 2

James Wan’ın yönetmenliğini yaptığı 2013 yapımı ilk film herkes tarafından çok beğenilince, yönetmen, kendi evrenini genişletmeye karar verdi ve ikinci filmle başlayan bir Conjuring evreni oluşturdu. İkinci filmin de yönetmenliğini yapan James Wan, 1977’de gerçekte yaşandığı iddia edilen bir olayı anlatıyor. Gene Warren ailesi ile devam eden film, İngiltere’nin Amityville hikayesini bambaşka bir yaklaşımla karşımıza çıkarıyor. Korku severler için nimet gibi olan film, ilk film kadar etkileyici ve ürkütücü.

Final Destination

Jeffrey Reddick’n hikayesinden yola çıkılarak yapılan 2000 yapımı Final Destination, bizdeki adıyla Son Durak’ın bu kadar tutabileceğini eminiz ki yönetmen James Wong bile düşünmemiştir. Daha sonrasında çılgın bir seriye dönüşen Son Durak, kült filmler mertebesine ulaşan korku filmlerinden biridir. Film, olacakları önceden görüp birçok insanın ölmesini engelleyen Alex’in kurtardığı herkesin tek tek ölmesini anlatıyor. Kaderin olması gerekeni yerine koyması gerektiğinden Alex ve arkadaşlarının tek tek, saçma ama acımasızca ölmesini izlediğimiz film, özellikle ölüm tercihleri ile epey ilgi çekici bir film.

The Shining

Efsane yönetmen Stanley Kubrick’in yönetmenliğini yaptığı film, hem içeriği ile hem de çekim süreci ile sansasyonel bir film olmayı başarmıştır. Çekimlerinin neredeyse 2 sene sürdüğü filmde Kubrick birçok sahneye onlarca kez çektirmiştir. Kimilerine göre Kubrick, çekimi bilerek uzatarak oyuncularının morallerini bozup karakterlerini iyi yansıymasını sağlamıştır. Stanley Otel’ine bakıcı olarak gelen ailede babanın zamanla delirmesi, halüsinasyonlar görmesi ve en sonunda katile dönüşmesini anlatan film, içeriğindeki birçok sahne ile kült olmayı başarmıştır. Türkçe çevirisiyle Cinnet adını fazlasıyla hakeden filmi hala izlemediyseniz buyrun ekran başına.

Devil’s Advocate

Klasik ama hala özel. Şeytanın Avukatı, yapılmış en başarılı korku filmlerinden biridir. Keanu Reeves, Charlize Theron ve Al Pacino’nun başrollerinde olduğu film, özellikle finaliyle unutulmayacaklar arasına girmiş bir filmdir. Suçlu olduğunu bildiği insanları bile bile savunan ve bütün davaları kazanmayı başaran bir avukatın, çok güçlü bir adamı savunmak için geldiği şehirde şeytanlarla mücadelesini anlatan film, bir insanın yavaş yavaş delirişini mükemmel bir şekilde aktarıyor.

Testere Serisi

BluTV’nin en güzel yanlarından biri de Testere serisinin bütün filmlerini arşivinde barındırıyor olması. James Wan’ın yönetmenliğini yaptığı ilk film çılgın bir seyirci kitlesine ulaşınca devamını yapmaya karar verdiler ve ortaya 7 filmlik bir delilik çıktı. Jigsaw karakterini literatürümüze kazandıran film, özellikle ağır öldürme sahneleri ve suç-etik arasında gidip gelen tartışmaları ile hem başarılı bir korku filmi hem de üzerine çokça düşünülecek bir klasik olmuştur. Yani, artık klasik. Serinin tamamını izlemek istemeseniz de ilk filmi mutlaka izlemenizi öneriyoruz. Kapana kısılmışlığı bu kadar iyi anlatan bir film bulamazsınız.

A Girl Walks Home Alone at Night

İran kökenli İngiliz yönetmen Ana Lily Amirpour’un ilk uzun metraj filmi olan A Girl Walks Home Alone at Night, cesur yaklaşımı ile övünülecek bir film. İran sokaklarında vampir filmi çekmeyi başaran yönetmen, bunu da estetik bir dille yapmayı başarmış. Daha önce izlediğiniz hiçbir vampir filmine benzemeyen filmin başrolündeki vampir kadın, geceleri sokağa çıkıp kötülerin kanını emerek kendi adaletini sağlıyor. Her konuda orjinallik kokan filmi izlemenizi mutlaka öneriyoruz.

The Grudge

Japonya’da bir inanış vardır, bir insan huzursuz ölürse, ruhu öldüğü yerde kalır, intikam almak ister. Japonların inanışları fazladır. İlk dönem Japon sineması bu konuların hepsini sinemaya uyarlamıştı. Bkz: Onibaba. Türkçe adıyla Garez, Japon kültürünün modern örneklerinden biridir. Başarılı olduğunu da söylemek gerek. Korku sinemasında kült mertebesine ulaşan filmlerden biri olan Garez, bir kadının peşine düşen asabi ruhların onu zorla bir eve yönlendirmesini anlatıyor. Jump Scare denen korku tercihini en başarılı şekilde uygulana Garez’i gece izlerken dikkat etmenizi öneriyoruz.

ATM

Tam olarak bir korku filmi olmayan ATM, gerilim sinemasının bize göre en başarılı örneklerinden biri. Film, para çekmek için ATM kulübesine giren arkadaşların kapının dışında bekleyen baltalı bir manyaktan ötürü kulübeyi terkedememesini konu ediniyor. Çıktıklarında öleceklerini bilen arkadaşlar bir şekilde ATM kulübesinden kaçmaya çalışırlar. Filmin en başarılı yanı, sizi sinirlendirmek konusunda çok usta olması. Panik anında insanların yaptığı yanlışlar üzerine olan film son anına kadar bir gerilim tufanı.

The Eye

Jessica Alba’nın başrolünde olduğu film korku klasikleri arasında yer alan filmlerden biridir. Göz nakli yaptırdıktan sonra paranormal şeyler görmeye başlayan Sydney’in hikayesini anlatan film, Jump Scare tekniğinin en güzide örneklerinden biridir.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın