2015 gibi güzel bir sinema yılını da geride bıraktık. Birbirinden güzel filmlerin vizyona girdiği, rekorların kırıldığı, yeniden yapımların ses getirdiği, süper kahramanların dünyayı tekrar tekrar kurtardığı bir sene oldu 2015. O kadar çok film yapıldı ki hangi birine yetişeceğimize şaşırdık ki bu bizim ekip olarak ilk ‘yılın en iyi filmleri’ yazımız oldu. Hangi filmi listemize ekleyeceğimize, kaçıncı sıraya ekleyeceğimize karar verene kadar epey bir zaman geçti ve anca aralık ayının sonunda listemizi paylaşabiliyoruz. Bu sene 5 sinema yazarımızla katıldığımız ‘yılın en’leri’ tantanasına ümit ediyoruz ki seneye daha kalabalık bir şekilde katılacağız ve daha fazla en iyi 10 gibi gözüken ama 10’dan fazla film bulunan liste yapacağız. Evet, bizler maalesef yılın en iyi 10 filmini seçemedik. Daha fazla seçtik. 10 yetmez 20 olsun dedik hatta. Belkide ilk listemizin olması, belkide bazı filmlere kıyamamamızdan ötürü hep 10’dan fazla film seçtik. Kimimiz sıralama yaptı kimimiz ise sadece liste yaptı. Olsun, önemli olan yarışmaya katılmaktı. Hadi bakalım… Karşınızda, bize göre yılın en iyi filmleri:

 

1Valerii Ege Deshevykh

 1. Mad Max: Fury Road 
 2. Whiplash
 3. Predestination
 4. Me and Earl and the Dying Girl
 5. Hot Girls Wanted
 6. It Follows
 7. Amy
 8. Mustang
 9. White God
 10. Ex Machine
 11. Inside Out
 12. Wild Tales
 13. Tangerine
 14. The Man from UNCLE

“Açıkçası bu listeyi yaparken çok zorlanmadım çünkü beni etkileyebilen film sayısı bu sene çok azdı. Bu 14 filme ama şapkamı çıkarıyorum adeta… Genel itibariyle ben de Mad Max: Fury Road’un yılın en iyi filmi olduğu kanaatindeyim. Son yıllarda beni bu kadar heyecanlandırabilen bir diğer ve tek film aynı sene vizyona giren Whiplash oldu. 3, 4 ve 5. sıradaki filmler neredeyse kimsenin listesinde yok fakat bana göre yılın en başarılı filmleri bu 3’lü. Özellikle Predestination ve Me and Earl and the Dying Girl’ün yeteri kadar değer görmediğini düşünüyorum. Hele ki Sundance’de ödül alan bir film olmasına rağmen Me and Earl and the Dying Girl’ün IMDB yılın en iyileri hariç kimsenin listesinde yer almamasını izlememiş olmalarına bağlıyorum. Keza White God da kimsenin listesinde yer almayan ama izlenilse ‘vay be’ denilecek filmlerden.”

2Gönül Durmaz

 1. Sarmaşık
 2. Me and Earl and the Dying Girl
 3. Mommy
 4. The Lobster
 5. Whiplash
 6. A Girl Walks Home Alone at Night
 7. Inside Out
 8. Amy
 9. Youth
 10. Victoria
 11. Predestination
 12. Dheepan
 13. Ex Machina
 14. The Man from U.N.C.L.E
 15. Inherent Vice
 16. Mad Max: Fury Road
 17. What We Do in the Shadows
 18. Wild Tales
 19. It Follows
 20. Song of the Sea

”Tolga Karaçelik’in Sarmaşık’ı hiçbir yönden olumsuz eleştiri yapamayacağım birkaç filmden biri. Senenin ”dünya çapında” en iyi filmi olduğunu düşünüyorum ve sinema tarihinde yer alacağı günü iple çekiyorum. Me and Earl and the Dying Girl, Sundance’de dram dalında En İyi Film Ödülü’nü almasına rağmen kimsenin farkına varamadığı bir film. Şu ana kadar yapılan, samimiyet kokan filmler arasında işleniş bakımından en sıra dışı film olduğunu demeden geçemeyeceğim. Klasik senaryo anlayışından sıyrılmış gibi olması da filmin başarısını etkiler nitelikte. Xavier Dolan’ın yine derin psikolojiler üzerine yoğunlaştığı Mommy’de anne ve oğul ilişkisi –ergenlik üzerine de diyebiliriz- öylesine gerçekçi işlenmişti ki filmi izlerken kavgalarını yan odada ettiklerini hissettim ama kızmadım. Dolan’ın filmiydi sonuçta. Yorgos Lanthimos’un son filmi The Lobster, Yeni Yunan Dalgası’nın en nadide örneklerinden; distopik atmosferi ve senaryosu ile -kimi zaman sekteye uğramasına rağmen- akıllarda kalıcı bir iz bırakıyor. Whiplash için demek istediklerim tıpkı Fargo kadar uzun.  Fakat tekrar tekrar izleyip kendi kendinize küfür ettiğinizi biliyorum. Ana Lily Amirpour ilk uzun metraj filmi A Girl Walks Home Alone at Night ile İran’da geçen ilk western vampir filmi olarak sinema dünyasına adını yazdırmayı başardı. Sanat yönetmenliği ve kullanılan müzikler de oldukça dikkat çekiciydi. Inside Out’un senenin en iyi animasyonu olduğunu düşünüyorum. Hayal dünyamızın sınırlarını böylesine zorlaması ”bunu neden daha önce düşünemedim?” dememize neden olmadı mı? Amy belgeselinde ise Amy Winehouse’un mezardan çıkıp oyunculuk yaptığını düşünmeyen var mı aramızda? Yalnız olmadığıma sevindim. Youth filminin geçtiği otelde rezervasyon yaptırma isteğim gün geçtikçe büyüyor. Bu renkli ve garip dünyan için teşekkürler Sorrentino. Banka soygunu filmi olarak geçmesine rağmen soygun yapılan bankanın gösterilmemesi Victoria’ya farklı bir bakış açısı getirmişti. Aksiyonun durdurak bilmemesi, oyunculukların başarılı ve filmin tek plan –sözde- olması Victoria’nın en iyiler arasına girme sebepleridir. Predestination ise beyin fırtınaları silsilesinden oluşuyor. Filmin sonunda yönetmenin zekasına saygı duyup ayakta alkışlıyorsunuz.”

3Mehmet Can Mıcık

 1. Mad Max: Fury Road
 2. Whiplash
 3. Birdman
 4. Youth
 5. Me and Earl the Dying Girl
 6. Beasts of No Nation
 7. Mr. Holmes
 8. Mısır Adası
 9. Son of Saul
 10. The Salt of the Earth
 11. The Man from UNCLE
 12. Kingsman
 13. Sarmaşık
 14. Inherent Vice
 15. Inside Out
 16. Foxcatcher
 17. Turist (Force Majeure)

 

4Volkan Çelik

 1. Macbeth

2015 yılının en iyisi diyorum. Oyunculuk, senaryo ve eski İngilizce dilinin kullanılması özellikle etkiledi diyebilirim.

 1. Star Wars: The Force Awakens

Filmin adını duyunca tüylerim ürperiyor zaten. Işın kılıcı dövüşü hariç bence her şey tek kelimeyle efsaneydi. Bir de; Kylo yüzünü hemen göstermeseydi, iyiydi.

 1. American Sniper

Filmi izlerken Irak’ta bir Amerikan askerinin daha doğrusu keskin nişancısının, yaşadığı gerilimi, heyecanı çok güzel hissediyorsunuz. Üstüne bir de Bradley Cooper’ın oyunculuğu ekleniyor. Küçük çocuğun bazukayı eline aldığı sahneyi hiç unutamayacağım büyük ihtimal, ‘’Bırak artık şunu!’’ diye diye bir hal olmuştum.

 1. Southpaw

Jake Gyllenhaal’ın kalbimi kazandığı filmdir bu. Bu filme ben ‘’Modern Rocky’’ diyorum ve boks filmi olmasına rağmen,  ağır bir dramı var. Adamsın be Billy Hope!

 1. Theory of Everything

Eddie Redmayne! Sen ne yaptın be oğlum? Nasıl bir oyunculuktur. Eğer seni tanımasam, gerçekten engelli olduğunu falan düşünebilirdim. Ayrıca film de kızın Hawkings’e sahip çıkması da müthiş anlatılmıştı.

 1. It Follows

Sinema salonundan çıkıp eve gidene kadar her 5-6 adımda bir arkama baktım, ne biçim bir filmsin sen! İzlediğim en ilginç konulu korku/gerilim filmiydi. Müziklerini söylemiyorum bile.

 1. White God – Me and Earl and the Dying Girl

Eğer bir gün arkadaşlarınızla veya tek başınıza, bu iki film arasında kalırsanız ikisini birden izleyin. Birbirlerinden baya farklı konulardalar tabii ki ama ben ikisi arasında kaldım. Birini diğerinin önüne koysam içim el vermezdi.

 1. Black Mass

Johnny Depp abim bu film ile ‘’Yaşlandığım zaman da karizmatik olacağım.’’ demiş resmen. Ayrıca filmi izledikten sonra araştırdım, olayları tıpa tıp aynı yapmışlar, adamlar saygılı.

 1. The Martian

Hiç Mars’ta yaşanır mı? Yaşanırmış. Mark Watney kardeşimiz çatır çatır yaşıyor hatta üstüne bir de Dünya’ya sövüyor ordan. Hemde sana bana değil, Obama’ya sövüyor.

 1. Insidious: Chapter 3

Beklentilerimi karşılasa daha yukarda olabilecek bir film. Çok şey bekliyordum gerçekten belki de ondan buradasın ama neyse. Hem, hiç ölü adam nefes mi alırmış, saçmalamayın allah allah.

 1. Mad Max: Fury Road

Seni bence çok abartıyorlar. İlk on tamam ama saf aksiyon ve görüntüsün. Marvel’a ait olmayan Marvel filmi gibisin resmen. Charlize Theron olmasa hele, vay haline.

 1. Inside Out

Sen çizgi filmsin, neden bu kadar akıllıca bir senaryon var?! Sana çizgi film derken kendimden utanıyorum. Yılın en akıllıca senaryolarından ve filmlerinden biri. Çizgi ama olsun.

5Batuhan Gün

 • Star Wars: The Force Awakens
 • Birdman
 • Whiplash
 • White God
 • Me and Earl and The Dying Girl
 • It Follows
 • The Theory of Everything
 • American Sniper
 • The Man From Uncle
 • Bridge of Spies
 • Mad Max: Fury Road
 • Mucize
 • Amy
 • Ex Machina

”Bir sıralama yapmayı gerek görmedim. İnarritu’nun yönetmenlik performansı ile Birdman, yeni bir Star Wars hikayesiyle bizleri heyecanlandıran hikayenin devam filmi The Force Awakens, sonunu bir türlü hazmedemediğim ama çok beğendiğim Whiplash, korku filmerinin genelde kullandığı konunun dışına çıkıp farklı bir tarza sahip olan It Follows, izlerken çok ama çok eğlendiğim. The Man From Uncle ve bol aksiyonlu hatta o kadar bol ki filmin yönetmeni ve senaristi George Miller amcamız filmin hikayesini anlatmayı 2 saat zamanlık dilimde pek düşünmemiş ama aksiyon sahneleri izlenmesi gereken Mad Max: Fury Road ve geride kalan filmler listemi oluşturuyor. Bu filmleri izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz.”

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın