Klasikler her zaman sıkıcı değildir. Klasikler her zaman -deyim yerindeyse- tuğla gibi kalın değildir. Gözümüzü korkutan bu eserlere ‘klasik’ denmesinin bir sebebi var; evrensel duyguları,olayları,konuları anlatıyor olmaları. Jane Austen da klasik eserler listesindedir F451’de. Geçmişten günümüze taşıdıkları konular aynıdır,değişmemiştir. Şimdi klasiklerle barışalım.

1Dönüşüm – Franz Kafka

Hepimizin ezberindeki cümleyle başlar kitap. En etkileyici ilk satırlardan biridir. Gregor Samsa bir sabah kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş halde bulur. Bunda hepimiz hemfikiriz. Ya sonrası ? Sonrası sosyolojik okumalara açık bir konu.

2Yaşlı Adam ve Deniz – Ernest Hemingway

Yazarın son romanı Kübalı balıkçı Santiago’nun hikayesidir. Denizde tek başına bir balığın peşine düşen Santiago’dan öğreneceğimiz cesaret dersleri var.

3Hayvan Çiftliği – George Orwell

20. YY’ın bütün detaylarını içinde barındıran bir alegori. Orwell’ın söyleyecek haklı sözleri var 1940’lardan günümüze dair. Hayvan Çiftliğinde devrim yapılır ama bir süre sonra domuzlar bu devrimi yolundan saptırmaya başlarlar. Sonrası akıllara kazınan şu çarpıcı cümle:  “Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar öbürlerinden daha eşittir.”

4Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

George Milton ve Lennie Small’un dostluk hikayesi üzerinden insanın doğayla, toplumla ve insanla ilişkisini anlatır. Aslında bir bakıma Steinbeck’in toplumsal deneyidir.

5Vahşetin Çağrısı – Jack London

Alaska’nın yabani ortamında kurt köpeğinin hayatta kalma mücadelesini okuyoruz. Bu mücadele elbetteki hepimize öğrettiği gibi ona da sevgiyi,açlığı, soğuktan donmamayı ve acımasızlığı öğretiyor.

6Yabancı – Albert Camus

Nobel’i kabul etmeyen Sartre’ın yakın arkadaşı Nobel ödüllü Camus. Bilgiye erişimimizin kolaylaşmasından bu yana kitap milyonlarca baskı yaptı. Peki biz kitabı milyonlarca baskı yapacak kadar anlayabildik mi ? Meursault isimli kahramanımız cinayetten dolayı hapse düşer. Tercih edilmiş bir yalnızlık bizi varoluş üzerine düşünmeye itiyor. Yabancı, her türlü disiplinden okumaya açık bir roman.

7F451 – Ray Bradbury

Yakın zamanda hem okuyucuların hem de yönetmenlerin radarına yeniden takılan bir distopya. İtfaiyecilik mesleği üzerine hiç düşündünüz mü ? Bir itfaiyecinin distopyada ne işi var ? Bu sorular, hikayenin kuruluşu hakkında bize ipucu veriyor. Guy Montag bir itfiaiyeci, kitap yakıyor. Televizyonun toplumu tam olarak uyuşturduğu bir çağda aniden hayatı değişiyor. Yaşadıkları üzerine düşünmeye başlıyor. Tabii bu sırada okuyucuyu da düşündürüyor. Zamansız klasikler listesinde daima olan bir roman.

8Muhteşem Gatsby – F. Scott Fitzgeralds

Yazarın üçüncü ama en çok bilinen romanı. Jay Gatsby üzerinden ”Jazz Çağı” olarak bilinen 19202li yılların bütün ihtişamı ve çöküşü anlatılır. Lirik bir güzellik romanı, vahşi, romantizm ve mistisizmin acımasız gerçekçiliği, The Great Gatsby, 20. yüzyıl edebiyatının en önemli klasiklerinden biridir.

9En Mavi Göz – Toni Morrison

Irkçılığı bir çocuğun gözünden okudunuz mu ? Peki bir kız çocuğunun gözünden ? Toni Morrison, ırkçılığı, ayrımcılığı edebiyatta göz önüne serer. Pecola, ABD’de gettoda yaşayan küçük bir kız çocuğudur. Ve en çok isteği şey çirkinliğinden kurtulmak. Çirkinliğinden kurtulup ‘diğerleri’ gibi  mavi gözlü olmak… Bu çocukluk arzusu aslında bütün insanlığa dair ortak bir suç ortaklığı taşıyor.

10Sineklerin Tanrısı – William Golding

İngiliz Edebiyatı’nın modern başyapıtlarından biri. Saramago’nun Körlük romanında kurduğunu Golding bir adada kuruyor. İnsan doğasının acımasızlığı, bir grup küçük çocuk ve adada birlikte yaşama pratiği üzerine gerçek bir klasik.

11Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

Kitabın adı,Shakespeare’in Fırtına isimli kitabından alınmış. 26.YY Londra’sında geçiyor hikaye. İnsanlar hastalanmıyor, savaşmıyor, kötü hiçbir şeyle karşılaşmıyor. Ancak bunların karşılığında bütün değerlerini yitirmiş durumdalar. İnsanlığın kurduğu karanlık gelecek… Her okuma listesinde muhakkak bulunan bu kitap bize ”düşünmeyi” hatırlatıyor.

12Uyanış – Kate Chopin

Toni Morrison’dan sonra listemizdeki ikinci feminist bakışı barındıran kitap. 1899’da yayınlanan bu kitap kadının özgürleşmesin ilk izleri olarak kabul edildi.Burada, kendini keşfeden bir kadın, ailesinden, toplumdan ayrılıp doğaya ve duyulara karşı dayanılmaz bir biçimde ilgisini çeken ilkelere doğru döner. 28 yaşındaki Edna Pontellier’in yalnızlığa duyduğu özlem aynı zamanda bireyselleşmenin de özlemidir.

13Tom Sawyer’ın Maceraları – Mark Twain

Birçok listede göremeyeceğiniz bir kitap. Tom Sawyer sadece çocuk romanı değildir. Tom Sawyer büyüklere de ders veren bir kitaptır. İlkokul çağındaki yaramaz Tom Sawyer’ın nefret edilen bir çocukken tesadüfen bir olaya tanık olmasıyla nasıl kahraman ilan edildiğini işliyor. Çocuk yetiştirme,toplumun iki yüzlülüğü, büyüme gibi çeşitli konuları ele alan her yaşın kitabı.

14Frankenstein – Mary  Shelley

Şimdiye kadar yazılmış en ünlü gotik öyküyle tanışın: Frankenstein! Shelley bilimin sınırlamalarını, insan zulmünün doğasını ve affetme yolunun karşısına çıkar. Genç bir bilim insanının yaşamı yaratma arzusunun bu ürpertici hikayesi ve bu yaratımın sonuçları bugün hala yankılanıyor. Yazar hikayeyi yazdığında sadece 18 yaşındaydı ve yazdıktan 2 sene sonra yayınlandı. Bugün hala en çok okunanlar listesinde.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın