2017 sinema yılı dendiğinde artık akla gelecek ilk filmlerden biri Get Out olacaktır. Mütevazı bütçesi ile katıldığı festivallerde insanların dilini yutmasını sağlayan film bize de bir “acaba” filmi olarak gelmişti. Fakat Get Out gerçekten de abartıldığı kadar başarılı bir filmdi ve çoğumuzu etkilemeyi başarmıştı. Bir komedyen olan Jordan Peele’nin yönetmenliğini yaptığı Get Out, o kadar büyük bir sükse yaptı ki Oscar adayı oldu; alır bile dediler. Tek filmle rüştünü ıspatlamayı başaran yönetmen, ben buradayım, devam edeceğim dedi ve mayıs 2018’de yeni filmi Us’ı duyurdu.

Kısaca konusuna değinelim… Aslında basit bir hikayesi var. 4 kişilik bir aile, yazlık evlerine gidip tatil yapacaktır. Fakat anne Adaleide epey bir huzursuzdur çünkü küçüklüğünde yaşadığı ve ne olduğunu açıklayamadığı bir olaydan ötürü sahilden korkmaktadır. Girdiği aynalı evde başına gelenlerden ötürü hayat boyu sorunlar yaşamıştır ve şimdi o aynalı evin olduğu sahile geri dönmektedir. Eğlenceli bir şekilde başlayan tatil kapılarına dayanan 4 kişilik başka bir aile sayesinde zehir olur. Başka dediğime bakmayın; kapılarına dayanan aile, bizzat kendileridir.

Ufacık bir bütçe ile devasa gişe yapan Get Out sonrası Jordan Peele’nin imkanları artmış ve daha güçlü, daha isimli kişilerle çalışmış. Anneyi Lupita Nyong’o; babayı Winston Duke canlandırıyor. Film içerisinde Anne Diop, Yahya Abdul Mateen II ve Elisabeth Moss da var. Başarıyı yakalamış her yönetmenin hakkıdır daha büyük bütçeler ve daha güçlü isimlerle çalışmak. Fakat bu, büyük bir dezavantaja dönüşmüş ve yönetmen elindekini ne yapacağını şaşırıp, bulduğu güzel fikri bir yerden sonra bulandırmaya başlamış.

Aile; bir anda ortaya çıkan ve açıklaması imkansız bir durum ile karşı karşıya kalır. Düşünün ki bir gece kapınızı siz çalıyorsunuz. Sizden bir tane daha geliyor. Ama konuşamıyor ve agresif tavırları var. İyi niyetli değil. Çaya değil sizi öldürmeye gelmiş. Jordan Peele; 1986’nın meşhur reklamı “El Ele Amerika” ile başlıyor filme. El ele tutuşan yüzlerce Amerikalı bir zincir yapıyor ve Amerika’nın batısından doğusuna kadar uzanıyorlar. Böylece Amerika ortadan ikiye bölünüyor. Yönetmen; bu meşhur reklamın karanlık tarafını sinemaya taşıyor.

Diyor ki; en azından demeye çalışıyor: Amerika’nın bir de karanlık yüzü var. El ele tutuştuğunuzda arkadan vuran güneşten dolayı oluşan gölge biziz. Sizin samimiyetsiz, yalan söyleyen tarafınızız. İlkel kısmınız. Film sadece tek bir aileyle de kalmıyor; koca bir epidemik olaya dönüşüyor. Yönetmen Peele; bulduğu bu ilginç fikrini fragman ile sunduğunda izleyeceğim şey hakkında oldukça heyecanlanmıştım. Fakat Us; büyük bir fragman kandırmacası çıktı ve fragmandaki o enerji, filmin hiçbir yanında yoktu. Hatta Peele’nin özellikle vurguladığı “korku” kısmını filmde bulamadım.

Fikir, güzel işlendiği zaman değerlidir. Us, oldukça çılgın bir fikir olmasına rağmen devamı getirilememiş; sonu zorlanmış bir yapıma dönüşüyor. Film bir yerden sonra bağlamından kopuyor. Aranan aksiyonun gelmemesi, bir türlü korkutamaması hele hele esprilerin çoğalması ile film, amacından kopuyor; sonu gelse de “nedir bu olaylar” cevabını alsak dedirtiyor. Ki sonu da fecaat. Jordan Peele, bakın ben size şimdi her şeyi anlatıyorum diyerek bütün olayı karakterin ağzından anlattırıyor ki gerçekten büyük bir facia.

Lupita Nyong’o’nun muhteşem oyunculuğunu ve filmin çıkış noktasını bol bol övebilirim. Gerisi ise koca bir meh. Korkutmuyor; bir yerden sonra sakız gibi uzuyor. Filmin başında verilen açıklama ile aslında finalde olacakların spoiler’ı veriliyor, bu sebeple final açıklaması hiç şaşırtmıyor. Filmin sonunda yapılan twist ise filmin bütün anlamını çöpe atıp, bir sürü mantık hatası doğuruyor.

Sözün özü… Jordan Peele; ilk filmde büyük bir vurgun yaptı fakat ikinci filmde imkan fazlalığından kafası karışık bir filme imza atmış. Başarılı oyunculuklar ve güzel bir çıkış noktası hariç filmin “harikaydı” denebilecek bir yanı yok. İyi bir korku filmi olacakken sıradan bir patlamış mısır filmine dönüşmüş. Büyük ümitler beslememenizi, değişik bir korku filmi izleyeceğinizi söyleyerek de hayal kırıklığı dolu eleştirimi kapatıyorum.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın