12 Eylül 1965’de Ankara’da doğmuştur.

İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra 1989’da Hacettepe Üniversitesi Devlet Konsevartuvarı’nın Tiyatro bölümünden mezun olmuştur.

1996 yılına kadar devlet tiyatrolarından farklı görevlerde bulundu, bu yıldan sonra televizyon için de işler yapmaya başlayan Taylan, 2006’da devlet tiyatrolarından istifa etti.

Oyunculuk hayatı boyunca birçok tiyatro oyununda, sinema filminde ve televizyon dizisinde rol aldı. Ayrıca birçok oyunda yönetmenlik yaptı.

2017’nin Nisan ayında Tuhaf dergisini hayata geçirdiler.

Bugün doğum günü olan değerli oyuncunun canlandırdığı en sevilen karakterleri listeledik.Kendisine mutlu yaşlar, sağlıklı hayatlar dileriz…

Leyla ile Mecnun

Leyla ile Mecnun’un İskender’i. Türk televizyon tarihinin en orijinal dizilerinden biriydi Leyla ile Mecnun. Mecnun karakterinin babası rolünde de Ahmet Mümtaz Taylan’ı gördük. Evin hem annesi hem de babası, mahallenin İskender Abi’siydi o.

Hayat Şarkısı

Geçtiğimiz yaz başında final yapan dizide Bayram Cevher rolüyle karşımıza çıkan Ahmet Mümtaz Taylan, ailesini her şeye rağmen bir arada ve ayakta tutmaya çalışan bir baba rolüyle karşımıza çıktı.

“Bu akşam sofraları,ailelerin kan dolaşımıdır. Beraber oturulacak, beraber kalkılacak. Yenilecek içilecek, muhabbet edilecek ki aileye biraz oksijen gelsin, nefes alınsın! Haa, insanın kanında pislik,kötülük, mikrop, fesat yok mudur? Vardır. Ama sırası gelir insan, kanını canını kaybedecek hale geldiği zaman onu bile arar. Onun için sofrada kimse kimseye surat asmayacak. Çünkü bir daha nerede, ne zaman, kaçımız aynı sofrada toplanırız belli değil.”

Ezo Gelin

2006 yılında Nurgül Yeşilçay’ın başrolünde oynadığı Ezo Gelin dizisinde Süleyman karakterinde izledik kendisini.

Son Bahar

Başrollerinde Erkan Petekkaya ve Ayça Varlıer’in olduğu dizide bizim son zamanlarda görmeye alıştığımız baba rolünden farklı bir şekilde karşımıza çıkmıştı. Yurt dışında çalışıp didinen kardeşini dolandıran Kemal Yılmaz karakterinde karşımıza çıkıp yengesi Sabiha Yılmaz’la karşı karşıya gelişlerini izledik.

Kelebeğin Rüyası

4 tane diziden sonra 1 tane de filminden bahsedelim. Ahmet Mümtaz Taylan, Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği filmde Belçim Bilgin, Mert Fırat, Kıvanç Tatlıtuğ ve Yılmaz Erdoğan’la beraber rol almıştır. Esas kız Belçim Bilgin’in yani Suzan Özsoy’un belediye başkanı olan babası Fikri Özsoy’u canlandırmıştır. Suzan henüz lise öğrencisidir ve babası Fikri Özsoy, kızının verem hastası 2 genç şair olan Muzaffer Tayyip Uslu ve Rüştü Onur’la arkadaş olmasını istememektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın