“Olmasaydı derdimiz; söylemezdi Ferdi Abimiz!”

“Bangır bangır Ferdi çalıyor evde, zamanın çoğu evi gibi. Camlardan, aynalardan, duvarlarda asılı posterlerden dönüyor sesi Ferdi’nin titreyerek, titreyerek;kadınlar bir yandan şerbetlenmiş parmaklarının ucuyla tuttukları sigaralarını tellendirip bir yandan eşlik ediyorlar Ferdi Bey’e, yarı dudaklarıyla. İnsanların kederli olmayı çok sevdiği yıllar. Her şeye sinmiş bir Maltepe sigarası kokusu, bir ucuzluk, bir pazardan alınmışlık, bir muşambalık.”

Mahir Ünsal Eriş, Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde

Adana

Ferdi Tayfur, 15 Kasım 1945’de Adana’da doğdu.

Baba

Arabeskin 3 babasından (Orhan Baba – Müslüm Baba – Ferdi Baba) biridir. Hayranları ondan Ferdi Baba diye bahsederler.

Cumali Bey

Ferdi Tayfur’un babası Cumali Bey, pavyon çıkışında öldürülmüştür. Bu olay Ferdi Tayfur’un hayatının geri kalanını fazlasıyla etkilemiştir. Babasının çok istemesine rağmen iyi eğitim alamamıştır.

Çukurova Tv

Adana’da yerel yayın yapan eski KTV’nin Ferdi Tayfur satın aldıktan sonra adının değişmesiyle açtığı yeni yerel televizyon kanalıdır.

Diskografi

1968 yılında çıkardığı Leyla ilk plağıdır. Leyla’dan 500 lira kazanır. Leyla sayesinde yaptığı büyük çıkışın ardından Seda Plak’la anlaşma yapıp 2 plak daha doldurur. Ancak beklenen ilgiyi göremez. İstanbul’da geçim darlığına düşünce memleketi Adana’ya döner. Burada bir süre daha çalıştıktan sonra İstanbul’a gider. Bu sırada Gülden Karaböcek’e birkaç bestesini satar. Ardından Huzurum Kalmadı’yı kaydeder ve o artık Ferdi Baba olma yoluna girmiştir.

Evlatları

Ferdi Taha ve Tuğçe adında iki evladı vardır. Ferdi Taha’nın annesi iki kere evlendiği Zeliha Hanım, Tuğçe’nin annesi ise oyuncu Necla Nazır’dır.

Ferdifon Plakçılık

Ferdi Tayfur tarafından kurulmuş bir müzik şirketi. 1981 yılı ortalarında Odebs Plakçılığı kurmuştur.

Gazinoculuk

Gazino kültürünün Türkiye’de yaygın olduğu dönemde bu piyasanın içinde bulunmuştur. İstanbul’a ilk geldiğinde Lunapark Gazinosu’nda sahneye çıkmıştır.

Hayat arkadaşları

Zeliha Turanbayurt, Necla Nazır, Habibe Ümyanı Demir ve Zeliha Bayburt ile olmak üzere 4 defa evlenmiştir. Şu anda ilk eşi olan Zeliha Hanım’la evlidir.

İnsan Sevince (Longplay)

1981 yılında Almanya’da Türküola Plak etiketiyle yayınlanan Ferdi Tayfur albümüdür. Aynı yıl bu albüm Türkiye’de de yayınlanmıştır. İki yayın arasında şarkıların sırası açısından birtakım farklılıklar bulunmaktadır.

Kitapları

Şekerci Çırağı, roman, Kora Yayın, (2003)
Yağmur Durunca, roman, Kora Yayın, (2008)
Bir Zamanlar Ağaçtım, roman, Kora Yayın, (2013)
Paraşütteki Çocuk, roman, (2014)

Leyla ile Mecnun

Türkiye’de arabesk dendiği zaman uzak duran ya da arabeskin üç babasından birinin fanatiği olup diğerlerini bir kenara atmak gibi bir durum var. Çok nadirdir Orhan Baba’yı sevenin Ferdi Baba’yı da sevmesi ya da Ferdi Baba’yı sevenin Müslüm Baba’yı sevmesi ya da farklı kombinasyonları aynı durumun. Burak Aksak’ın Leyla ile Mecnun dizisiyse hem “Iy, arabesk mi asla dinlemem!” diyenleri de “Biz Müslümcüyüz.” diyenleri de “Orhan Gencebay çalarken arabadan inilmez!” diyenleri de bir araya getirdi. Ne de olsa hepimiz Mecnun’un derdiyiz. Ne de olsa olmasaydı derdimiz, söylemezdi Ferdi Babamız!

Meral Özbek, Popüler Kültür ve Orhan Gencebay Arabeski

“Orhan Gencebay arabeskinin çeşitli yönlerine yaslanan ve arabesk içinde çeşitli dallar meydana getiren arabesk müzik tarzıları ortaya çıkmıştır: Her Zaman sadık izleyicileri olan ve Gencebay’ın daha ortada (en melez) şarkı türünün versiyonlarını geliştiren Ferdi Tayfur ve Müslüm Gürses gibi arabeskin öteki kendine özgü babalarının dışında şu tarzlardan söz edilebilir: Folk arabesk (İbrahim Tatlıses, Küçük Emrah, Ceylan), taverna (Nejat Alp, Cengiz Kurtoğlu), sanat müziği ağırlıklı arabesk (fantezi ya da çok sesli Türk sanat müziği), oryantal arabesk ve devrimci arabesk (Ahmet Kaya) … Arabesk icra, Türk Hafif Sanat Müziği ya da Orhan Gencebay’ın deyimiyle fantezi müzik denen türü etkileyerek ortaya çıkardığı gibi (Yıldırım Gürses, Samime Sanay, Metin Milli), Türk Hafif Müziğini de etkilemiştir.”

(Sezen Aksu, Atilla Özdemiroğlu, Özdemir Erdoğan, Kayahan)

Necla Nazır

1979 yılının yazında Çeşme adlı filmin çekimleri için teklif alan Necla Nazır, senaryoyu kabul ettikten sonra tanıştığı Ferdi Tayfur’la bir ilişki yaşamaya başlar. Ancak bu ilişkide şöyle bir durum vardır. Ferdi Tayfur evlidir. Necla Nazır yaptığı açıklamalarda bu durumdan haberi olmadığını, evli olduğunu öğrendikten sonra 2 yıl ayrı kaldıklarını söylemiştir. 2 yılın ardından yeniden bir araya gelen ikili gönül ilişkilerinin yanı sıra birlikte birçok filmde rol aldılar. 30 yıllık ilişkileri boyunca hiç evlenmeyip hayat arkadaşlıklarını sürdürdüler. Bu ilişkiden bir çocukları oldu: Tuğçe Tayfur. Tuğçe Tayfur hayatında babasının yolunu tercih edip müzisyen oldu.

Oyunculuk

“Sinemayı çok istiyordum. Sinemaydı benim asıl hayat amacım. Ama tanıdık yok, bildik yok, torpil lazım. Nereden bulacağım, fakir çocuğusun… Zeki Müren’in filmini gördüm: ‘Beklenen Şarkı’. Baktım hem şarkı söylüyor hem sinemada oynuyor. Haa demek ben de yapabilirim bu işi… Sesimin de güzel olduğunu söylediler. Öyle girdim sinemaya. Şarkılarımla, bestelerimle.”

Ödül

Müzik kariyeri boyunca birçok ödül almıştır. Bunun içinde birçok kurum ve kurulun ödülü vardır. Ancak içlerinde en çok dikkat çekeni 9 kere Altın Plak Müzik Ödülü’nü almış olmasıdır.

Programları

1993.“Yetiş Emmioğlu” Sunucu, Show TV
2009.“Korolar Çarpışıyor” Adana Korosunu yönetmiştir. Yarışmacı, Show TV
2009.“Boynu Bükük Şarkılar” Sunucu, Kanal 7

Reklam

1993.“Mobil Reklamı”
2000.“Filli Boya Reklamı”
2007.“Namlı Zeytin Reklamı”
2015.”Borvo Termal Reklamı”

Senaryo

Oynamış olduğu filmlerin yanı sıra senaryosunu yazdığı filmleri de mevcuttur. Benim Gibi Sevenler, Haram Oldu, Affet Allah’ım, İçimde Bir His Var, Bu Talihimin Canına Okuyacağım, Zor Hayat.

Şarkıları

Ferdi Tayfur’un her şarkısı bir başka derttir. Sadece sözüyle, müziği ile değil Ferdi Tayfur’un sesinden de anlaşılır bu. Ama bazı şarkıları vardır ki birer imzadır:

Leyla
Huzurum Kalmadı
Kara Bahtım
Nisan Yağmuru
Çeşme
Ben De Özledim
Sevdalılar Beni Anlar
İçim Yanar
Tövbekar
Bana Sor
Onu Bana Sormayın
Sabahçı Kahvesi
Yaktı Beni
Hatıram Olsun
Kır Çiçekleri

Turanbayburt

Ferdi Tayfur’un adı babasının çok sevdiği seslendirme sanatçısı Ferdi Tayfur’dan gelmektedir. Soyadı ise Turanbayburt’tur. Kendisine sahne adı olarak babasının çok sevdiği bir başka sanatçının adını seçerek soy ismini kullanmamaktadır.

Yönetmenlik

Sinemayı bir sevda olarak gören, hatta sinemaya ulaşmak için müziği kendisine bir araç gören Ferdi Tayfur sinemanın her alanına emek vermiştir. Senaryo ve oyunculuğun yanı sıra yönetmen koltuğuna da oturmuş ve Haram Oldu, Affet Allah’ım, İçimde Bir His Var, Ya Benimsin Ya Kara Toprağın, Sevgiler Çiçek Gibi, Bu Talihin Canına Okuyacağım filmlerini yönetmiştir.

Zor Hayat

2008 yılında yayımladığı Yağmur Durunca adlı eserinden senaryolaştırılan filmin başrolünde Tolgahan Sayışman olacağı iddiasıyla hazırlıklarına başlanmış. Kulislerde gezinin bir diğer bilgiyse Ferdi Tayfur’un ahde vefasının bir örneği olarak eski dostu Aytaç Arman’a da filmde rol alması için teklif götürdüğü söylencesidir.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın