Büyük tartışmalara konu olan ve bitişiyle de tartışmalara devam edeceğimiz 91. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. Hatırlarsınız; ödül sezonunun başlamasıyla Akademi, “en popüler film” kategorisini ilan etmiş, aldığı tepkilerden ötürü geri adım atmıştı. Bu kategoriyi, sırf Black Panther’e ödül verebilmek için çıkarttıkları söylenmişti. Hala da tam olarak geri adım atmış sayılmazlar. Tabii sorunlar burada bitmedi. Akademi, programın süresini kısaltmak istedi; önce her sene kesintisiz gerçekleşen tüm orijinal şarkıların canlı performansını kısmaya çalıştı, tepkilerden kısamadı. Gerçi Kendrick Lamar törene katılma zahmetinde bulunmadı ve şarkı da söylemedi… Akademi; bazı ödülleri reklam arasında vermeye kalkıştı, onu da beceremedi. Üstüne sunucu da bulamayan Akademi, son yılların en tartışmalı törenine hazırlanmak zorunda kaldı. Ve tabii ki tartışmalar böyle bitmedi çünkü verilen ödüller eleştirilmeye devam edecektir.

Yayınlandığı ilk günden beri başyapıt olarak adlandırılan Roma’nın en iyi filmi alamaması, üstüne en çok ödül alabilen film dahi olamaması belki de gecenin en şaşırtan olayı oldu diyebiliriz. Green Book’un aradan sıyrılıp en iyi film ödülünü aldığı törenin en çok Oscar alanı 4 Oscar ile Bohemian Rhapsody oldu.

Gecenin en üzücü kısmı, çoğu dalda favori olarak giren The Favourite’ın sadece tek ödül alabilmiş olması. First Man’in onca mükemmel aday arasında “görsel efekt” ödülü alması; Black Panther’in beklenenden fazla ödül alması; Bohemian Rhapsody’nin de beklenenden fazla ödül alması, hatta en fazla ödül alan olması şaşırtanlar arasında. Şaşırtmayanlar arasında ise Spiderverse ve Lady Gaga’nın seslendirdiği Shallows oldu. Keza en iyi yönetmen ve sinematografi de beklenen şekilde çıktı.

Sunucusuz, az esprili, baya hızlı ilerleyen gecede ödül alan diğer aday ise aşağıdaki gibi:

En İyi Film: “Green Book”
En İyi Yönetmen: Alfonso Cuaron (“Roma”)
En İyi Aktör: Rami Malek (“Bohemian Rhapsody”)
En İyi Aktris: Olivia Colman (“The Favourite”)
En İyi Yardımcı Aktör: Mahershala Ali (“Green Book”)
En İyi Yardımcı Aktris: Regina King (“If Beale Street Could Talk”)
En İyi Uyarlama Senaryo: “BlacKkKlansman”
En İyi Orijinal Senaryo: “Green Book”
En İyi Animasyon: “Spider-Man: Into the Spider-Verse”
Yabancı Dilde En İyi Film: “Roma” (Meksika)
En İyi Belgesel: “Free Solo”
En İyi Sinematografi: “Roma”
En İyi Kostüm Tasarımı: “Black Panther”
En İyi Film Kurgusu: “Bohemian Rhapsody”
En İyi Saç ve Makyaj: “Vice”
En İyi Orijinal Müzik: “Black Panther”
En İyi Orijinal Şarkı: “Shallow” (“A Star Is Born”)
En İyi Prodüksiyon Tasarımı: “Black Panther”
En İyi Ses Kurgusu: “Bohemian Rhapsody”
En İyi Ses Miksajı: “Bohemian Rhapsody”
En İyi Görsel Efekt: “First Man”
En İyi Kısa Belgesel: “Period. End of Sentence.”
En İyi Kısa Animasyon: “Bao”
En İyi Kısa Film:  “Skin”

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın