Robin Hood, Amerika’da 2018’de vizyona girdi. Bu, ilk Robin Hood filminden tam 110 yıl sonraydı. Yıllardır birçok yönetmen Robin Hood filmi çekmiştir. Kişisel tercihim, Mel Brooks’un konuyu alaya aldığı Robin Hood: Men in Tights en iyi filmdir. Yıllarca birçok kez zenginden çalıp fakire götüren bir okçunun hikayesi işlendi. 110 yıl olmuş. Bazı şeylerin artık durması gerekir. Ne kadar modernize ederseniz edin, gerçekleri söylemek gerek, Robin Hood hikayesi, özellikle oklu versiyonu artık kimsenin ilgisini çekmiyor. Bu şahsi görüşüm de değil. 100 milyon dolar harcanan film, dünya genelinde 30 milyon dolar hasılat elde ederek resmen battı. Anlayacağınız 100 milyonluk ok, ıska geçti.

Kısaca konusuna değinelim… Robin, Hood’u yok, savaş sırasında kendi askerlerinin masumları öldürmesine dayanamaz ve bu sebeple ordu ile ters düşer. Karmaşada yaralanan Robin ülkeye geri getirilmez ve öldü olarak gösterilir. Tabii Robin eninde sonunda, yanında hayatını kurtardığı Moro komutanı Yahya ile geri döner. Döner dönmez de halkı vergilerle boğan Nottingham şerifini soymaya karar verir. Çünkü neden soymasın? Bu sırada da onu öldü zannedip hemen başkası ile ilişkiye başlayan Marian ile arasını yapmaya, onu davasına dahil etmeye çalışır.

Kadrosunda Taron Egerton, Jamie Foxx, Ben Mendelshon, Jamie Dornan gibi isimlerin olduğu filmin batma ihtimali ne kadardır? Düşük bir ihtimal. Ama maalesef film vasat denilemeyecek kadar kötü. Çünkü Robin Hood’u modernize etmeye çalışmışlar ve bunun için çok ciddi paralar harcamışlar. Taramalı tüfek gibi oklar, patlayan oklar, ışık ve buz saçan oklar gibi birçok teknolojik ok türü var filmde. Normal okun eski havası yok artık. Bu gibi ok türlerini Thief oyununu oynayanlar bilir. Ama o oyunun da bir hikayesi, bir adabı vardı. Bu Robin Hood’un tam olarak ne yapmak istediği belli değil.

Filmin batmasının 2 ana sebebi var. Oyuncular paralarına baktı, büyük meblağlar aldı; bütün kıyafetler el işi göz nuru. Hikayesi bu kadar kötü bir film için bu kadar ciddi çalışılmış olması, kıyafetlerin elle dikilmesi de epey garip. Ciddi çekimler, acayip aksiyon sahneleri tasarlanmış. Fakat bunların ne uğruna yapıldığı sorusuna cevap vermek gerçekten zor. Nottingham şerifinin soyulmaya karar verilmesi, filmin ortasında bir anda karar veriliyor. Yani ilk yarım saatin hiçbir değeri yok. Üstüne gereksiz, olmak için olsun diye eklenmiş bir aşk hikayesi var.

Savaştan dönen Robin’in bir anda şerifi soymaya karar vermesi, bitmek bilmeyen klişe eğitim sahneleri, havalı bir yan karakter, Michael Bay tadında patlamalı çatlamalı sahneler, üstüne ben buraya niye çıktım sizin için çıktım temalı iğrenç, klişe bir konuşma ile Robin Hood; 2019’un en kötü filmi olmaya aday diyebilirim. Ben ucunda bomba olan okları severim, zenginden çalıp fakire veren adam hikayesini hala benimsiyorum derseniz, film sizi sinemada bekliyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu buraya girebilirsiniz
İsminizi buraya yazın